novinky

VIDEO HRANICE

Tak je to venku. Až to dokoukáš, přečti si toto:

Jsou mezi nimi tací, kteří jdou pouze za vidinou lepšího života? Ano. Je riziko otevřít hranice a své náruče neznámému? Bezpochyby. Využívají tohoto fenoménu různí zločinci a teroristé, aby se infiltrovali do Evropy? Velmi pravděpodobně. Využívají tohoto fenoménu mocní a politici, k prosazení své ,,vize’’ společnosti? Pod nálepkou humanity a západních hodnot? Zcela určitě.

Jsou mezi nimi tací, kteří utíkají před válkou? Ano. Jsou mezi nimi tací, kteří by svou zemi nikdy neopustili, pokud by k tomu nebyli donuceni okolnostmi? Bezpochyby. Není za to ,,západ’’ částečně zodpovědný sám, svou agresivní zahraniční politikou? Velmi pravděpodobně. Je správné cítit morální odpovědnost, pokud v 21. století stále existují válečné konflikty, ve kterých umírají nevinní civilisté? A ti co přežijí musí opustit domovy s prázdnýma rukama a vyrazit neznámo kam? Zcela určitě!

Lidé by si měli uvědomit, že ta zásadní otázka není, jestli přijímat nebo nepřijímat uprchlíky či migranty. Pokud budeme přijímat bez zábran, naše kultura bude časem přetavena a v dlouhodobém horizontu pravděpodobně i zanikne. Pokud budeme stavět ostnaté ploty na hranicích a odmítat přijmout kohokoli, tak se budeme akorát alibisticky vyhýbat odpovědnosti a žít v pokrytecké utopii, kde si budeme nalhávat pohádky o vyspělosti a bezpečí, zatímco svět kolem nás bude zbytečně umírat. Je čas začít přemýšlet mimo někým diktované škatulky. Tím, že se budeme označovat sluníčkáři nebo xenofoby, také nic nevyřešíme. I takovéto pomyslné hranice mocní využívají, aby odvedli pozornost od skutečných viníků a nechali nás hádat mezi sebou.

Nicméně i přes to, kolika rovinami tento problém prochází, nemůžeme neprojevit soucit s tolika obyvateli naší vzácné planety, kteří jsou, bez jakýchkoli pochyb, zcela nevinnými obětmi této hry mnoha faktorů a zúčastněných.

 

STROMY V BOUŘI: iTunes: http://apple.co/2hlCv4Y
Spotify – http://spoti.fi/2hzCWqt
Google Play: http://bit.ly/2htwiEn
PIO SQUAD – HRANICE
text a rap: Strejda Filí, Eurodel, De Puta Madre, Lengualerta
produkce: J-Kid
mix a master: gargle & expel – (http://www.gaex.org)

Režie, Kamera, Střih, Color Grading: David Storm
www.instagram.com/davidstorm93
Asistence Produkce: Václav Láník

©2017 AVANTGARDA MUSIC

http://www.piosquad.cz
http://www.facebook.com/piosquad
http://www.twitter.com/piosquad
http://www.instagram.com/piosquad